• POWIATOWY ETAP TURNIEJU BRD

             

            Komenda Powiatowa Policji w Słupcy wspólnie z Urzędem Gminy w Ostrowitem oraz Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Koninie przeprowadziła 26 kwietnia br. powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym dla uczniów szkół podstawowych.

            Etap powiatowy konkursu BRD zorganizowano w Szkole Podstawowej w Ostrowitem.

            W rywalizacji brało udział pięć drużyn: ze Słupcy, Koszut, Cienina Zabornego i dwie z Ostrowitego.

            Naszą szkołę reprezentowali: Hanna Sarbak, Zofia Rzemyszkiewicz, Wiktor Wnuk.

            Opiekun: Paweł Barański

            Uczniowie rywalizowali rozwiązując test wiedzy ogólnej, pokonując specjalny tor przeszkód na rowerach, wykazując się umiejętnością jazdy po miasteczku ruchu drogowego oraz w udzielaniu pierwszej pomocy przedmedycznej.

            Nagrody dla wszystkich uczestników konkursu ufundował WORD w Koninie.

            ·

             

          • INNOWACJA PEDAGOGICZNA W KLASIE III

             

            W ramach innowacji pedagogicznej pt: "ROBIĘ TO CO LUBIĘ", uczeń III klasy, Ignaś, zorganizował lekcję z telefonem. Przedstawił historię powstania telefonów komórkowych. Pokazał jak bardzo różnią się telefony komórkowe, z których korzystano na początku lat 90 tych od współczesnych smartfonów. Ponadto dowiedzieliśmy się czym się zajmuje mobile developer – znany również jako programista aplikacji mobilnych lub programista aplikacji – to ktoś, kto projektuje, opracowuje i wdraża aplikacje mobilne. To była bardzo interesująca lekcja.

             

          • 81 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

             

            Nasza społeczność szkolna kolejny już raz włączyła się w ogólnopolską akcję  społeczno – edukacyjną ,,ŻONKILE 2024.’’Akcja związana jest z 81 rocznicą powstania w getcie warszawskim, które miało miejsce 19  kwietnia 1943 r i trwało do 16 maja 1943 r. – kiedy to Niemcy ogłosili koniec akcji pacyfikacyjnej i na znak ostatecznego zniszczenia wysadzili w powietrze Wielką Synagogę na Tłomeckiem.

            Powstanie było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a także pierwszym powstaniem wielkomiejskim w okupowanej Europie.

            Upamiętnia tych, którzy oddali życie w powstaniu w getcie warszawskim, ale także promuje historię polski, historię Żydów polskich i ich życia.

            Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta na Muranowie, by oddać hołd poległym towarzyszom.

            Dzięki Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, która jest pomysłodawcą akcji nasza społeczność szkolna włączyła się w obchody w dniu 19.04.2024r.

            Na początek za pomocą szkolnego radiowęzła przedstawione zostały najważniejsze informacje dotyczące wybuchu powstania, które przedstawili uczniowie klasy VII.

            Następnie nauczyciele historii przypomnieli uczniom na lekcjach jak wyglądało życie w getcie, poruszone były kwestie odwagi, troski o innych oraz zachowania pamięci o przeszłości. Szczególną uwagę zwrócono na żółte żonkile- symbol zbiorowej pamięci o powstaniu w getcie warszawskim.

            Chcąc uczcić pamięć ofiar powstania w getcie cała społeczność szkolna na znak pamięci ubrała się w odcieniach koloru żółtego, przedszkolaki oraz klasy I – III kolorowały żonkile oraz wykonywały je w formie papierowej. Starsze klasy rozwiązywały łamigłówki dotyczące powstania warszawskiego oraz oglądały słuchowiska nawiązujące do rocznicy.

            Akcji od początku towarzyszyło hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami.

            Koordynatorami akcji były p.Małgorzata Kucharczyk, p.Marzena Kurkowska.

             

             

             

          • PRACE TECHNICZNE KLASY VI

             

            Uczniowie klasy VI na lekcji techniki wykonali pracę związaną z rozpoznawaniem elementów elektronicznych. Praca polegała na zaprojektowaniu i skonstruowaniu modelu gry, dzięki której uczniowie będą mieli okazję poćwiczyć rozpoznawanie symboli elementów elektronicznych.

             

          • DZIEŃ OTWARTY DLA PRZYSZŁYCH UCZNIÓW I KLASY

             

            W Szkole Podstawowej w Cieninie Zabornym, miniony piątek (12.04) był Dniem Otwartym dla wszystkich dzieci, które w roku szkolnym 2024/2025 rozpoczną naukę w klasie pierwszej. Dzień otwarty przebiegał w trzech etapach.

            W pierwszym, dzieci mogły zwiedzić budynek szkoły i zobaczyć sale lekcyjne.

            Drugim etapem były warsztaty plastyczne prowadzone przez panią Martę Imbiorowicz, które dostarczyły dzieciom wiele radości. Nasi goście malowali na folii i wykonali piękne akwarium z rybkami.

            Ostatnim etapem były zajęcia w sali komputerowej prowadzone przez panią Ewelinę Dymowską.

            Cieszymy się, że mogliśmy wywołać radość na Waszych twarzach. Mamy nadzieję, że po naszym spotkaniu, już za kilka miesięcy, pierwszego września zjawicie się pewni siebie, z takimi wspaniałymi uśmiechami jak dziś.

             

          • KOLEJNE ZAJĘCIA W RAMACH INNOWACJI "ROBIĘ TO, CO LUBIĘ"

             

            Kolejny piątek i kolejna odsłona zajęć realizowanych w ramach innowacji „ Robię to, co lubię „ Dominik zabrał uczniów klasy trzeciej do świata zbudowanego z klocków LEGO. Dominik podczas zajęć nie musiał nas wcale przekonywać, że układanie klocków pobudza kreatywność i wyobraźnię. Budując według określonego wzoru, uczyliśmy się cierpliwości, trenowaliśmy koncentrację i rozwiązywanie problemów, a także rozwijaliśmy wyobraźnię przestrzenną. Uczniowie poznali zawód, jakim jest projektant klocków LEGO oraz testera klocków. Uczniowie zgodnie przyznali, że taka praca to spełnienie marzeń.

             

          • ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA "MOJE ZDROWIE, MOJE PRAWO"

             

            Na całym świecie prawo milionów ludzi do zdrowia jest coraz bardziej zagrożone. Chorobyi katastrofy są głównymi przyczynami śmierci i niepełnosprawności. Konflikty niszczą życie, powodując śmierć, ból, głód i cierpienie psychiczne. Spalanie paliw kopalnych powoduje jednocześnie kryzys klimatyczny i odbiera nam prawo do oddychania czystym powietrzem,a zanieczyszczenie powietrza w pomieszczeniach i na zewnątrz zabija życie co 5 sekund.

            Rada WHO ds. Ekonomiki Zdrowia dla Wszystkich ustaliła, że ​​co najmniej 140 krajów uznaje w swoich konstytucjach zdrowie za prawo człowieka. Jednak kraje nie uchwalają i nie wdrażają w praktyce przepisów zapewniających swoim obywatelom prawo dostępu do usług zdrowotnych. Potwierdza to fakt, że w 2021 r. co najmniej 4,5 miliarda ludzi – ponad połowa światowej populacji – nie było w pełni objętych podstawowymi usługami zdrowotnymi.

            Aby stawić czoła tego typu wyzwaniom, Światowy Dzień Zdrowia w 2024 r. brzmi pod hasłem: „Moje zdrowie, moje prawo”.

            Tegoroczny temat został wybrany tak, aby bronić prawa każdego i wszędzie do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji, a także bezpiecznej wody pitnej, czystego powietrza, dobrego odżywiania, wysokiej jakości mieszkań, godnych warunków pracy i środowiska oraz wolności od dyskryminacji.

            Temat zdrowia dotyczący praw człowieka.

            Zdrowie jest podstawowym prawem każdego człowieka. Zdrowie jako prawo człowieka zostało uznane w Konstytucji WHO (1948), Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka (1948) oraz wielu międzynarodowych i regionalnych traktatach dotyczących praw człowieka. Wszystkie państwa członkowskie WHO ratyfikowały co najmniej jeden traktat uznający prawo do najwyższego osiągalnego standardu zdrowia fizycznego i psychicznego.

            Oznacza to, że kraje mają zobowiązania prawne, uznając jednocześnie, że do ich pełnego wypełnienia potrzebny jest czas i zasoby. Niektóre bezpośrednie obowiązki krajów obejmują gwarancje niedyskryminacji i równego traktowania w zdrowiu. Prawo do zdrowia obejmuje uprawnienia, takie jak prawo do kontroli własnego zdrowia, świadomej zgody, nienaruszalności cielesnej i udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących zdrowia. Obejmuje także wolności, takie jak wolność od tortur, złego traktowania i szkodliwych praktyk.

            Prawo do zdrowia jest ściśle powiązane i zależne od realizacji innych praw człowieka, w tym prawa do życia, wyżywienia, mieszkania, pracy, edukacji, prywatności, dostępu do informacji oraz wolności zrzeszania się, zgromadzeń i przemieszczania się. Obejmuje zarówno niedyskryminujący dostęp do wysokiej jakości, terminowych i odpowiednich usługi systemów zdrowotnych, jak i do podstawowych czynników warunkujących zdrowie.

            Program na rzecz Równości Płci, Praw Człowieka i Równości Zdrowotnej.

            Potrzeby zdrowotne milionów ludzi na całym świecie nie są zaspokajane z powodu nierówności, dyskryminacji i łamania praw człowieka. Wyobrażamy sobie świat, w którym wszyscy ludzie osiągają najwyższy możliwy standard zdrowia i dobrego samopoczucia, gdzie celebrowana jest wszelkiego rodzaju różnorodność, prawa człowieka są promowane, chronione i przestrzegane, równość płci i równość w zdrowiu są normą oraz bariery dla zdrowia i dobrostanu są usuwane.

            Nasza praca skupia się wokół trzech obszarów:

            1. Nierówności w zdrowiu są systematycznie identyfikowane, monitorowane i eliminowane.

            2. Wdrożenie na dużą skalę podejścia do zdrowia uwzględniającego specyfikę płcii transformujące płeć.

            3. Prawo człowieka do zdrowia i prawa człowieka związane ze zdrowiem są szanowane, chronione i przestrzegane. Departament wykorzystuje przywództwo WHO, wiedzę techniczną oraz przyczynia się do tego, aby przyspieszyć postęp w zakresie równości płci, praw człowieka i równości w zdrowiu. Przewodzi także wysiłkom w zakresie budowania potencjału w zakresie uwzględniania problematyki płci, równości i praw człowieka we wszystkich programach WHO, ściśle współpracując z rosnącą w całej organizacji siecią punktów kontaktowych ds. równości płci, praw człowieka i równości w zdrowiu.

            Źródło:

            https://www.who.int/news-room/events/detail/2024/04/07/default-calendar/world-health-day-2024-my-health-my-right

             

          • DZIEŃ AUTYZMU

             

            Wyjątkowy dzień, który miał miejsce w naszej szkole z okazji Dnia Autyzmu! Nasza społeczność szkolna włączyła się w tę wyjątkową inicjatywę z ogromnym zaangażowaniem, tworząc niezapomniane chwile pełne empatii i wsparcia dla osób z autyzmem.

            Głównym wydarzeniem tego dnia był organizowany bieg z przeszkodami, na sali gimanstycznej . Uczniowie klas 1-8 wzięli udział w emocjonującej rywalizacji, przełamując własne granice i wspierając się nawzajem. Widok kolorowych koszulek uczestników, które utrzymane były w odcieniach niebieskiego - symbolu solidarności z osobami z autyzmem - naprawdę poruszał serca.

            Ale to nie wszystko! Na korytarzach naszej szkoły rozbrzmiewały radosne głosy, gdyż powstała tam specjalna gazetka profilaktyczna, informująca o autyzmie i promująca zrozumienie oraz akceptację dla różnorodności. Kolorowanki związane z tematyką autyzmu zachęcały do refleksji i rozmowy na ten ważny temat.

            Nie mogło również zabraknąć słodkiego wsparcia dla uczestników biegu! Po zakończeniu wyścigu osoby, które zwyciężyły otrzymały czekolady, jako wyraz uznania za ich wysiłek i zaangażowanie.

            Nie tylko uczniowie, ale i cała społeczność szkolna włączyła się w obchody Dnia Autyzmu, wyrażając wsparcie i empatię wobec osób z autyzmem. Wszyscy, zarówno uczniowie, nauczyciele jak i pracownicy administracyjni, przywdziewając niebieskie stroje, pokazali, że są gotowi do akceptacji i otwartości.

            Dodatkowo, na korytarzach można było spotkać strefę z możliwością zrobienia zdjęć z sercem, co stanowiło nie tylko świetną okazję do wspólnego spędzenia czasu, ale także do przekazywania wsparcia i miłości dla osób z autyzmem.

            Dzień Autyzmu w naszej szkole był wyjątkowym momentem, który połączył nas wszystkich w duchu zrozumienia, akceptacji i wsparcia dla osób z autyzmem. Jesteśmy dumni z zaangażowania naszej społeczności.

             

          • PRELEKCJA NA TEMAT AUTYZMU

             

            Pedagog specjalny - Klaudia Bazylczuk dnia 10 kwietnia przeprowadziła prelekcję na temat autyzmu w klasie 4 i 8. Przedstawiła za pomocą filmu informacje na temat Międzynarodowego Dnia Autyzmu. Zaprezentowała inny punkt patrzenia na wszystkie osoby ze spektrum autyzmu. Pokazała za pomocą filmu i przekazanych informacji , jak trudno osobą autystycznym żyć w społeczeństwie, jak odbiór świata zewnętrznego jest dla nich ciężki. Najważniejsze jest, aby nie oceniać, nie przeszkadzać, pomóc, zrozumieć i zaakceptować. Osoby z autyzmem  są takimi ludźmi jak my tylko widzą świat bardziej wyjątkowo, a wyjątkowość należy doceniać.

             

          • GMINNE MISTRZOSTWA PIERWSZEJ POMOCY

             

            26 marca w Szkole Podstawowej im. Polskich Noblistów w Drążnej odbyły się III Gminne Mistrzostwa Pierwszej Pomocy. Organizatorami mistrzostw byli dyrektor szkoły – Danuta Samul i nauczyciel edukacji dla bezpieczeństwa – Marcin Majdecki. W zawodach uczestniczyło 6 drużyn . Zespoły w zainscenizowanych zdarzeniach niosły pomoc poszkodowanym. . Naszą placówkę reprezentowali Magdalena Domińska, Alan Gaca oraz Mateusz Sarbak.

            Chociaż naszej drużynie nie udało się zająć miejsca na podium gratulujemy odwagi oraz  wiedzy teoretycznej i praktycznej  na temat udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

             

          • WAŻNY KOMUNIKAT!

             

            Dyrektor Szkoły ZSP w Cieninie Zabornym informuje, że Świąteczna przerwa Wielkanocna trwa od 28.03.2024 - 02.04.2024 roku.

            W dniach 28.03.2024 - 02.04.2024 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Cienienie Zabornym nie odbywają się zajęcia dydaktyczne.

            Uczniowie wracają do szkoły dnia 03.04.2024r.

            Podstawa prawna:

            Rozporządzenie MEN z dnia 11 sierpnia 2017 roku w sprawie organizacji roku szkolnego.