• ZWYCIĘSKI PROJEKT pt. "ZIELONO MI I SPOKOJNIE".

             

            Do tegorocznej edycji konkursu zgłosiło się 220 szkół podstawowych i przedszkoli z całej Polski organizowany przez Fundację ,,Nasza Ziemia”. Zgodnie z założeniami działania mają wpłynąć na rzecz poprawy środowiska naturalnego, ze zwróceniem szczególnej uwagi na ochronę powietrza. Komisja Konkursowa przyznała granty, każdy w wysokości 3000 zł, dla 10 najciekawszych projektów. Pomysłodawcą i autorem projektu jest Urszula Jantosz, nauczyciel chemii a zarazem dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkonego w Cieninie Zabornym.

            W ramach projektu ,,Zielono mi i spokojnie…” zostaną zrealizowane między innymi:

            • Ankieta skierowana do mieszkańców Cienina Zabornego na temat emisji zanieczyszczeń powietrza, której celem jest zbadanie poziomu wiedzy mieszkańców na temat emisji dwutlenku węgla.

            • Opracowanie ulotki z najważniejszymi informacjami o zjawisku emisji dwutlenku węgla, jego przyczynach i wpływie na zdrowie i życie ludzi oraz proste wskazówki, jak każdy z nas może ograniczyć zanieczyszczenia powietrza.

            • Spotkanie z pracownikami Wydziału Ochrony Środowiska Gminy Słupca w celu uzyskania odpowiedzi, w jaki sposób kontrolowana jest jakość powietrza w gminie, i jakie działania zostały dotychczas podjęte, aby poprawić stan powietrza.

            • ,,Zielono mi i spokojnie…” konkurs plastyczny skierowany do uczniów w dwóch kategoriach wiekowych tj. klas I-III oraz IV-V.

            • ,,Zielony trakt” –zorganizowanie zajęć terenowych podążając szlakiem ścieżki ekologicznej znajdującej się w parku w Młodojewie.

            • ,,Zielono mi i spokojnie”- organizacja miejsca odpoczynku na terenie boiska szkolnego.

          • NASZA UCZENNICA NAJLEPSZA W POWIECIE!

             

            20 marca 2024 roku w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Słupcy odbyły się eliminacje powiatowe Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Turniej służy popularyzowaniu wśród dzieci i młodzieży znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania pożaru czy wypadku, umiejętności posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym i techniką pożarniczą, poznawania tradycji, historii oraz organizacji ochrony przeciwpożarowej.

            Naszą szkołę, a zarazem gminę Słupca reprezentowała uczennica klasy VII- Zofia Rzemyszkiewicz.

            Turniej składał się z dwóch etapów, części pisemnej w postaci testu składającego się z 30 pytań oraz części ustnej składającej się z 5 pytań, do której zakwalifikowano po trzech uczestników z największą ilością punktów. Wśród trójki uczestników w grupie wiekowej kl V-VIII znalazła się nasza uczennica Zofia Rzemyszkiewicz. Zosia pokonała swoje rywalki i tym samym awansowała do kolejnego etapu turnieju na szczeblu wojewódzkim, który odbędzie się 27 kwietnia 2024 roku.

            Zosi życzymy dalszych sukcesów.

             

          • OGROMNY SUKCES ZOFII RZEMYSZKIEWICZ!

             

            Zofia Rzemyszkiewicz, uczennica klasy siódmej, została finalistką Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego Języka Polskiego! By znaleźć się w finale, Zosia płynnie zaliczyła dwa inne etapy, podczas których musiała wykazać się obszerną wiedzą z zakresu języka polskiego, spędzić wiele dodatkowych godzin na czytaniu i nauce. Trud i zaangażowanie Zosi zostały docenione podczas finałowego etapu wojewódzkiego, który odbył się w sobotę (16.03) w Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu.

            Serdecznie gratulujemy naszej uczennicy, jesteśmy bardzo dumni z Jej sukcesów i doceniamy ogrom pracy i wysiłku, jaki w niego włożyła. Zosię w przygotowaniach do konkursu wspierała mama a przygotowała nauczycielka języka polskiego, Anna Giszter Łodziewska.

             

          • DZIEŃ ŚW. PATRYKA

             

            17 marca przypada Dzień św. Patryka – narodowe i religijne święto Irlandii celebrowane w rocznicę śmierci Patrona Zielonej Wyspy. Społeczność naszej szkoły z tej okazji na lekcjach języka angielskiego zapoznała się z faktami, legendami, ciekawostkami i słownictwem związanym z tym świętem.

             

          • JESTEŚMY MISTRZAMI GMINY SŁUPCA W PIŁCE RĘCZNEJ CHŁOPCÓW!

             

            Dnia 14 marca 2024r. w hali sportowej w Kowalewie Opactwie odbyły się Mistrzostwa Gminy Słupca w piłce ręcznej chłopców. 

            Znakomicie spisali sie młodzi piłkarze ręczni reprezentujący naszą szkołę, którzy zdobyli I miejsce sięgając po tytuł Mistrzów Gminy Słupca w roku szkolnym 2023/2024.

            Gratulujemy!

            Skład zespołu: Nikodem Świątek, Adam Adamczyk, Alan Gaca, Szymon Maciejewski, Mikołaj Loritz, Filip Trawka, Albert Imbiorowicz.

            Opiekun: Paweł Barański.

             

            Chłopcy

             

            Cienin Zaborny - Cienin Kościelny 4:1

            Młodojewo - Kowalewo Opactwo 1:3

            Cienin Zaborny - Młodojewo 3:2

            Cienin Kościelny - Kowalewo Opactwo 3:2

            Cienin Zaborny - Kowalewo Opactwo 5:5

            Cienin Kościelny - Młodojewo 4:1

             

            Tabela

             

            1. ZSP Cienin Zaborny 7  12:9

            2. ZSP Cienin Kościelny 6  8:7

            3. SP Kowalewo Opactwo 5 10:9

            4. ZSP Młodojewo 0  4:10

             

             

          • KONKURS Z OKAZJI 161 ROCZNICY POWSTANIA STYCZNIOWEGO

             

            Nasi uczniowie zostali wyróżnieni w konkursie organizowanym przez Bibliotekę Publiczną Gminy Słupca. Konkurs odbył się z okazji 161. rocznicy powstania styczniowego, a jego finał odbył się podczas gminnych obchodów tego ważnego święta.

            Pierwsze miejsce w kategorii - wiersz patriotyczny - zdobył Mateusz Sarbak, uczeń klasy ósmej. W kategorii - praca plastyczna drugie miejsce zajęła Jagoda Kościelniak, uczennica klasy piątej, a trzecie miejsce Anastazja Ziarniak, uczennica klasy szóstej. Konkursowe prace zaprezentowali także Wiktor Pokrop, Kalina Hartwich, Julia Śliwczyńska, Albert Imbiorowicz, Jakub Szklarek, Lena Juszczak, Amelia Maćkowiak.

            Gratulujemy!!

             

          • ZAJĘCIA Z PROJEKTU "ROBIĘ TO CO LUBIĘ - MOJE ZAINTERESOWANIA" W KLASIE III

             

            Dziś w klasie III odbyły się pierwsze zajęcia z projektu " Robię to co lubię - moje zainteresowania" , który ma na celu  kształtowanie u uczniów postawy wyrażania siebie poprzez prezentowanie swoich umiejętności. Dzieci przedstawią swoje zainteresowania oraz rodziców i dziadków. Celem projektu jest ukazanie dzieciom, że pasja wzbogacona o wiedzę i umiejętności może w przyszłości stać się naszym zawodem. Uczniowie w ramach projektu poznają zajęcia i zawody ludzi, którzy osiągnęli sukces łącząc pasję z wykonywanym zawodem. Na dzisiejszych zajęciach odbyliśmy prehistoryczną podróż do krainy dinozaurów, poznaliśmy zawód paleontologa, który chciałby w przyszłości wykonywać  Natan. 

             

          • DZIEŃ LICZBY "PI"

             

            14 marca liczba PI obchodzi swoje święto. Datę wybrano nieprzypadkowo - w Stanach Zjednoczonych zapisuje się ją jako 3.14, co stanowi jej przybliżoną wartość. Liczba π lub Ludolfina, to stała matematyczna, która określa stosunek długości obwodu koła, do długości jego średnicy.

            W naszej szkole również obchodziliśmy to ważne święto - uczniowie wszystkich klas przyłączyli się do świętowania. Klasy  I - III kolorowały i kodowały, klasy IV - VIII brały udział w zabawach polegających na; na utworzeniu jak najdłuższego możliwego w tym dniu rozwinięcia dziesiętnego liczby π, szukali wyrazów rozpoczynających się od liczby  π, mierzyli koła i okręgi, i ich średnicę po czym obliczali przybliżenia liczby PI.

            Święto PI, niewątpliwie, miało walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia.

             

          • DZIEŃ KOBIET - 2024

             

            Dnia 8 marca w naszej szkole odbył apel z okazji Dnia Kobiet.

            W programie udział wzięli chłopcy z klas IV-VIII ( Albert Imbiorowicz, Adam Adamczyk,, Alan Gaca, Maciej Kazuś, Antoni Byczkowski, Kacper Dymowski, Leon Adamczyk, Fabian Dziemiński, Wiktor Pokrop, Marcel Jurga) pod kierunkiem pana Pawła Barańskiego.

            Program jak zawsze miał charakter komiczny. Opierał się głównie na skeczach, które w śmieszny sposób opowiadały o ,,Kobietach z przymrużeniem oka...".

            Apel zakończył się serdecznymi życzeniami. Uśmiech na twarzach dziewcząt był podziękowaniem za okazaną pamięć i życzliwość

             

          • DZIEŃ PATRONA - WAŻNY DZIEŃ W ŻYCIU SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ

             

             

            Szkoła jest miejscem, w którym nie tylko uczniowie zdobywają wiedzę, spędzają wspólnie czas, ale to tutaj właśnie w tej naszej „Małej Ojczyźnie” kultywujemy przywiązanie do tradycji, obrzędowości świąt. A dzieje się tak między innymi za sprawą obchodzonych przez społeczność uczniowską uroczystości. Jedną z nich jest Dzień Patrona. Patron szkoły to osoba, której życie i działalność służy pokoleniom. To autorytet reprezentujący treści i wartości niezwykle ważne dla młodych ludzi. W dniu 06 marca 2024r. po raz 25 obchodziliśmy to wielkie święto społeczności szkolnej. Dla nas to dzień szczególny, to pamięć, oddanie i zjednoczenie z Patronem. Stroje galowe uczniów i nauczycieli również podkreślały wyjątkowy charakter tego dnia. Wśród zproszonych gości byli: emerytowana dyrektor szkoły p. Zofia Janicka z mężem p. Maciejem (synem patrona).

            Rozpoczęliśmy akademię wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Następnie uczniowie klasy IV pod opieką pani Marzeny Kurkowskiej, pani Kingi Kadzinskiej - Radeckiej i pani Marty Imbiorowiecz zaprezentowali część artystyczną - „Wspomnienie o Patronie” w której ukazali wyjątkową postać Patrona i podkreślili wielowymiarość jego dokonań, działań. Informacje biograficzne przeplatane były piosenkami zapadającymi glęboko w serce w wykonaniu uczniów klas V i VI. Po występie młodzieży głos zabrała dyrektor szkoły pani  Urszula Jantosz, która zwróciła uwagę na to, jak ważne są nasze korzenie, przywiązanie do tradycji i pamięć o tych, których już nie ma wśród nas. Prowadzący apel uczniowie porosili również o zabranie głosu gości. Pani Zofia Janicka – emerytowana dyrektor naszej szkoły wyrazila zadowolenie, że mogła przybyć i uczestniczyć w naszej uroczystości oraz życzyła samych dobrych chwil spędzonych w murach naszej placówki.

            Zbliżając się ku końcowi delegacja Samorządu Uczniowskiego złożyła wiązankę pod tablicą pamiątkową poświęconą Patronowi. Odśpiewaniem hymnu szkolnego zakończyliśmy tegoroczne obchody Dnia Patrona.

             

          • ELIMINACJE DO XVI FESTIWALU PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ

             

            6 marca, w Miejskim Domu Kultury w Słupcy, odbyły się eliminacje do XVI Festiwalu Piosenki Anglojęzycznej, który na scenę Miejskiego Domu Kultury w Słupcy powrócił po ponad dwuletniej przerwie.

            Partnerem MDK w organizacji festiwalu od lat jest, Akademia Języków Obcych Easy English w Słupcy.

            Prezentacjom, eliminacjom do konkursu finałowego, przysłuchiwało się jury, w składzie: Frank Sablowski – anglista oraz Przemysław Stadnik – muzyk, nauczyciel śpiewu.

            Jurorzy przyznali nominacje do konkursu finałowego, który odbędzie się 14 marca oraz wyróżnienia.

            Eliminacje przebiegły w trzech kategoriach wiekowych; klasy I – IV; V – VIII oraz szkoły ponadpodstawowe.

            Naszą szkołę reprezentowały uczennice:

            - Karina Pokrop – kategoria klas I-IV,

            - Jagoda Kościelniak – kategoria klas V-VIII.

            Niminację do konkursu finałowego otrzymała Karina Pokrop uczennica klasy II.

            Gratulujemy wspaniałych występów.

             

          • WYJAZD DO KINA NA FILM pt. ,,Cudowny chłopak 2. Biały ptak "

             

             

            W dniu 5 marca br. uczniowie klasy IV, V, VII wraz z wychowawcami wybrali się do kina Helios na film pt. ,, Cudowny chłopak 2. Biały ptak".

            Wycieczka miała na celu kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej, integrację uczniów oraz wspólne świętowanie zbliżającego się Dnia Kobiet.

            Obejrzany film to kontynuacja pierwszej części mówiąca o potrzebie akceptacji, odwadze, miłości i walce o przetrwanie.

            Niezwykłe losy głównych bohaterów są dowodem na to, że ten kto ma w sercu odwagę, życzliwość i otwartość na drugiego człowieka potrafi dokonać rzeczy, o które sam by siebie nie podejrzewał.

            Po obejrzeniu filmu cała nasza grupa wybrała się na do restauracji Mc Donalds na małe co nieco . Pełni wrażeń kinowych i kulinarnych, zadowoleni w doskonałych humorach wróciliśmy do szkoły. Wyjazd był udany ….

             

             

          • BIEG "PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH - TROPEM WILCZYM".

             

            1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych i tego dnia  w naszej szkole odbył się już po raz trzeci bieg pamięci. Nie chodziło o wynik sportowy, ale o ideę, jaką jest symboliczne uczczenie żołnierzy, bohaterów niezłomnych wymordowanych przez komunistyczny reżim po II wojnie światowej. W biegu wzięli udział uczniowie  klas I-VIII oraz nauczyciele.

            Bieg rozpoczął  od przypomnienia i przedstawienia krótkiej historii przez panią Marzenę Kurkowską kim byli wyżej wymienieni „Żołnierze wyklęci” – ostatni rycerze Rzeczypospolitej. Byli to żołnierze podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, stawiający opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR w latach 1944-1963 walczyli o wolną Polskę mordowani przez sowietów i komunistów polskich w PRL-u „wyklęci”, skazani na niepamięć.

            Następnie odbył się symboliczny bieg na dystansie 1963 m. To odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek. Dystans ten jest wspólnym mianownikiem dla wszystkich biegów odbywających się tego dnia w całej Polsce.

             

            Wyniki biegu:

            Klasy I-III

            1. Filip Kieliszkowski

            2. Antek Ziarniak

            3. Patryk Przybylski

            Klasy IV-VI

            1. Albert Imbiorowicz

            2. Antek Byczkowski

            3. Maciej Kazuś

            Klasy VII-VIII

            1. Adam Adamczyk

            2. Mikołaj Loritz

            3. Alan Gaca

             

            Na zakończenie biegu wręczono najlepszym zawodnikom medale oraz nagrody oraz podziękowano osobom, które przyczyniły się do organizacji tegorocznego biegu: pani Marzenie Kurkowskiej za przygotowanie krótkiej historii o Żołnierzach Wyklętych, panu Pawłowi Barańskiemu za przeprowadzenie i sędziowanie biegu oraz Radzie Rodziców za ufundowanie napojów.

            Zapraszamy do fotorelacji z biegu , którą znajdziecie w zakładce "Album fotograficzny"

            Dziękujemy uczniom i rodzicom oraz nauczycielom, którzy uczcili pamięć poległych żołnierzy wyklętych. Udział w tego typu przedsięwzięciach kształtuje wśród dzieci i młodzieży postawy patriotyczne.

                   Do zobaczenia za rok.